Portál:Slovensko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 3 535 článkov.


Slovenský portál

Slovensko, dlhý tvar Slovenská republika, je vnútrozemský štát v strednej Európe. Nezávislosť získala rozdelením Česko-Slovenska v roku 1993. Susedí s Českom, Rakúskom, Poľskom, Ukrajinou a Maďarskom. Od 1. mája 2004 je Slovensko členom Európskej únie.

Od konca 4. st. pr. Kr. prichádza na Slovensko vo viacerých vlnách prvé menovite známe etnikum – Kelti. O ich prítomnosti existujú písomné zmienky v rímskych prameňoch. V 1. st. pr. Kr prichádzajú na Slovensko Dákovia, dochádza k miešaniu keltského a dáckeho obyvateľstva a kultúry.

Prvé slovanské obyvateľstvo osídlilo hlavné územie Slovenska asi v 5. storočí. Slovensko sa stalo súčasťou Samovej ríše v 7. storočí, samostatného Nitrianskeho kniežatstva (koniec 8. storočia – 833) a Veľkej Moravy (833 – cca. 907). Po zániku Veľkomoravskej ríše sa stalo postupne súčasťou Uhorska (od 10. stor.13. stor. do 1918), v ktorom do začiatku 12. storočia tvorilo Nitrianske kniežatstvo (Nitriansko).

V roku 1918 sa Slovensko stalo súčasťou Česko-Slovenska. Slovensko bolo súčasťou Česko-Slovenska do roku 1939, keď vznikla vojnová Slovenská republika. Po 2. svetovej vojne bolo Česko-Slovensko obnovené a dostalo sa do sféry vplyvu ZSSR. V roku 1989 nežná revolúcia ukončila komunistický režim a Česko-Slovensko sa stalo opäť demokratickým štátom. 1. januára 1993 vzniklo samostatné Slovensko, jeden z nástupníckych štátov Česko-Slovenska. Stalo sa tak po 75 rokoch existencie spoločného štátu Čechov a Slovákov, na základe ústavného zákona schváleného Federálnym zhromaždením ČSFR.

Slovenský index (28. apríl - 11954 článkov)
! A Á B C Č D Ď E É F G H CH I J K L Ľ M N Ň O Ó P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Odporúčaný článok

Alžbeta Bátoriová (-Nádašdy) (v maďarčine Báthory Erzsébet) (* asi 7. august 1560, Nyirbátor – † 21. august 1614, Čachtice), prezývaná Čachtická pani, bola uhorská grófka. Je pokladaná za najznámejšiu masovú vrahyňu v slovenských a maďarských dejinách. Bátoriovci vlastnili rozsiahle majetky najmä však v Sedmohradsku. Ich predok Vid v ečedskom močiari zabil podľa legendy draka, preto majú v erbe tri dračie zuby. v 14. storočí sa ich rod rozdelil na dve vetvy: ečedskú a šomlyóovsku. Jej rodičia boli Juraj Bátori z ečedskej línie rodu Bátori (Báthory) a Anna Bátoriová zo somlyóovskej línie (manželstvo s Jurajom Bátorim bolo jej tretie). Väčšinu Bátoriovcov z oboch vetiev charakterizovali výstredné povahové vlastnosti. Viacerí z nich mali sklony k samoľúbosti, pýche, tyranstvu, zmyselnosti a aj k sexuálnej zvrátenosti. Sprievodným príznakom degenerácie rodu boli práve spomínané povahové vlastnosti, rod aj onedlho vymrel. Somlyóovská línia vymrela roku 1635 a ečedská po meči v roku 1605, kedy zomrel Štefan Bátori, Alžbetin brat.

Manžel František Nádašdy (* 6. október 1555, Šárvár – † 4. január 1604 tamtiež) bol tak ako Alžbeta, tiež z magnátskeho rodu. Bol hlavným županom v stoliciach Vaš, Fogaraš a Šopron, bol magistrom kráľovských koniarní, panovníkovým radcom a od roku 1578 hlavným kapitánom uhorských vojsk. Vynikal veľkou telesnou silou a mal prudkú povahu. Počínal si odvážne v niekoľkých bitkách proti Turkom, medzi nimi bol známy ako „čierny beg“. 3. januára, deň pred smrťou napísal priateľovi Jurajovi Turzovi list, v ktorom mu zveril do ochrany a priazne svoju rodinu.

Osobnosť mesiaca

Jozef Kroner (* 20. marec 1924, Staškov – † 12. marec 1998, Bratislava) bol slovenský herec. Brat herca Ľudovíta Kronera, otec herečky Zuzany Kronerovej, manžel herečky Terézie Hurbanovej-Kronerovej.

Pochádza z dvanástich detí. Začínal ako robotník v Trenčíne, neskôr ako vedúci dielne v Považskej Bystrici. Popri práci sa venoval ochotníckemu divadlu. Začínal v Armádnom divadle v Martine (1948 - 1956). Od roku 1956 pôsobil v činohre SND v Bratislave až do roku 1984, keď odišiel do dôchodku. Účinkoval v mnohých televíznych filmoch a seriáloch - Kubo (1965), Živý bič (1966), Rysavá jalovica (1970), Ruže a sneh, Vôňa remesla, Slovácko sa nesúdi (1978, 1984), Sváko Ragan (1975), Nech žije deduško (1978). Je autorom kníh: Herec na udici (1970), Herec nielen na udici (1974), S kamerou a s udicou (1979), Neobyčajný testament (1982) a O rybke Beličke (1983). O jeho živote a tvorbe nakrútil režisér Fero Fenič tv. film Trate Jozefa Kronera (1987). Na základe hlasovania slovenských filmových novinárov v Ankete 2000 sa Jozef Kroner stal slovenským hercom 20. storočia.

Kategórie

Banská Bystrica · Bratislava · Česko-Slovensko · dejiny Slovenska · geografia Slovenska · Košice · dejiny Košíc · kultúra na Slovensku · Nitra · politika na Slovensku · Prešov · Rakúska monarchia · Slováci · Slovensko · slovenské osobnosti · Trenčín · Trnava · Uhorsko · veda a technika na Slovensku · Veľká Morava · vládcovia Slovenska · Žilina

Zoznamy

Geografia

Politika

Slovenská literatúra
Vedeli ste, že...
  • ... 13 spišských miest bolo 360 rokov v poľskom zálohu za 37 000 kôp českých grošov?
  • ... Bratislava sa v roku 1918 prechodne volala Wilsonovo mesto?
  • ... prvé dôkazy o osídlení územia Slovenska pochádzajú z konca paleolitu?
  • ... Modrý Kameň je mesto s najmenším počtom obyvateľov na Slovensku (1 434 obyvateľov v roku 2002)?
  • ... Celková dĺžka riečnej siete Slovenska je približne 44 943 km?
Obrázok týždňa

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone (USA).

Administratívne členenie Slovenska
Politika na Slovensku
Články

Hlavné články: Slovensko · Dejiny Slovenska · Demografia Slovenska · Geografia Slovenska · Slovenčina
Najlepšie články: Janko Kráľ · Košice · Ľudovít Štúr · Marián Hossa · Pavol Jozef Šafárik · Piešťany · Spišská župa
Dobré články: Bratislava · Bratislavský hrad · Dejiny Košíc · Diaľnica D1 · Geografia Slovenska · Geológia Západných Karpát · Jozef Miloslav Hurban · Juraj Jánošík · Katedrála svätého Martina · Kriváň · Malá Fatra · Peter Sagan · Primaciálny palác · Rudolf Vrba · Slovensko · Slovenský raj · Sninský kameň · Veľká Morava · Vihorlat · Vzdušné sily Slovenskej republiky · Zuzana Mauréry · Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV · Žilina

Najnovšie články

Roman Dragula · Raquel May · Richard Autner · Ľudovít Novák · Pavel Fellner · Bohumila Ferenčuhová · Európska noc vedy na Slovensku · Leopold Gregor · Fridrich Moravčík · Sebastian Nebyla · Eva Landlová · Nikolas Špalek · Soňa Szomolányi · Michal Tomič · Peter Náhlik · Miroslav Londák · Ľudovít Haan · Ida Rapaičová · Martin Chrien · Vernon De Marco · Eva Mária Chalupová · Tretia pražská dohoda · Ježibaba pozmenená · Ježibaba belasá · Janko Varga Lipnický · Druhá pražská dohoda · Ježibaba (rod) · Pichliač Waldsteinov · Pichliač úzkolistý · Pichliač rôznolistý · Yael · Pichliač sivý · Alexandra Gachulincová · Pichliač roľný · Prvá pražská dohoda · Pichliač potočný · Pražské dohody · Július Bukovinský · Jozef Dado Nagy · Pichliač panónsky

Príbuzné portály

Bratislavský portál

Košický portál

Žilinský portál
Správcovia portálu
Ostatné portály