Portál:Šach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 46 článkov.
Úvod

Šach (z perzštiny شاه - šáh, kráľ; prenesene: kráľovská hra) je deterministická (náhoda nehrá žiadnu úlohu) strategická hra s úplnou informáciou (žiadny prvok hry nie je utajený) pre dvoch hráčov, v ktorej o výsledku rozhodujú taktické, strategické a plánovacie schopnosti hráčov a tiež ich pozornosť a vnímavosť. Cieľom hry je dať súperovi mat. Má v sebe prvky umenia, vedy a športu. Hrajú ju dvaja hráči podľa šachových pravidiel. Šach rozvíja logické myslenie a cvičí pamäť. V dnešnej verzii šachových kameňov možno badať alegóriu stredovekej spoločnosti. Viac...

Odporúčaný článok

Simultánka je exhibičné vystúpenie šachového majstra, ktorý hra súčasne na dvoch a viacerých šachovniciach proti viacerým hráčom.

Pri väčšom počte šachovníc sú tieto umiestnené v kruhu a majster ku nim postupne pristupuje, vykoná svoj ťah a pokračuje k ďalšej šachovnici. Simultánka sa hrá obvykle tak, že majster má na všetkých šachovniciach biele figúrky. Traduje sa, že Alexandr Alexandrovič Alechin raz hral simultánku na dvoch šachovniciach, na jednej s bielymi a na druhej s čiernymi. Čoskoro zistil, že hrá sám proti sebe, na šachovnici kde bol čierny, opakovali jeho ťahy za bieleho a naopak. Keďže išlo o stávku, tak by finančne pri ľubovoľnom výsledku stratil. Preto schválne vo vyhranej pozícii obetoval dámu. Súperi sa ulakomili, mysliac si, že vyhrajú na oboch šachovniciach a začali hrať samostatne. Nakoniec na oboch šachovniciach dosiahol výhru.
» viac... «


Obrázok mesiaca
Dámsky gambit (Marshall-Capablanka)
Osobnosť mesiaca
Ján Markoš

Ján Markoš (* 2. júl 1985, Banská Bystrica) je slovenský šachový veľmajster. FIDE ELO má 2585, zatiaľ najvyššie (júl 2011).

Markoš sa naučil hrať šachy od sestry, keď mal 6 rokov. Trénovali ho Š. Blaho, Róbert Tibenský a veľmajster Ľubomír Ftáčnik. Vyštudoval filozofiu a |evanjelickú teológiu v Prahe. V roku 1997 sa stal v Žiline majstrom Slovenska do 12 rokov, následne aj do 14 a do 16 rokov. V roku 2000 v Chalkidiki sa stal majstrom Európy juniorov do 16 rokov, úspechom bolo aj víťazstvo na otvorených majstrovstvách SR vo Zvolene. Titul medzinárodného majstra získal v roku 2001.

V roku 2003 bol majstrom Slovenska, v roku 2006 v Banskej Štiavnici bol iba na Sonneborn druhý za Tomašom Petríkom, 2007 taktiež druhý za Movsesianom.

Hral za Slovensko na štyroch olympiádach, aj na 38. Šachovej olympiáde 2008 v Drážďanoch a 2010 v Chanty Mansijsku. Reprezentoval aj na Majstrovstvách Európy družstiev v r. 2001 v Leóne. Slovenskú ligovú súťaž hrá za Slovan Bratislava, českú za Novoborský ŠK (predtým Zlín), nemeckú Bundesligu za SF Berlin (predtým Bindlach), rakúsku za Lackenbach (predtým roky za Pamhagen). V roku 2007 získal titul šachového veľmajstra a druhý najvyšší rating na Slovensku. Po odchode Movsesiana je našou jednotkou. V roku 2012 vyhral Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v B. Štiavnici aj turnaj v Rige. Hneď potom sa rozhodol skúsiť profesiu pedagóga.

Napísal knihu o Kráľovskej indickej obrane (K.I.D.). Pravidelne prispieva do časopisu Moderný šach. Svoje články a analýzy často publikuje aj na internete. Dobrú odozvu majú jeho príspevky na novoborskom šachovom serveri a pravidelne prispieva do spravodajstva servera HrajSach.sk.
» viac... «


Informácie

Riešenie úlohy mesiaca[upraviť zdroj]

  1. 1. J3×e4 f×e4 (1…Kd3 2. Dd2#; 1…Kd5 2. Dd6#) 2. D×e4#

Ocenené články[upraviť zdroj]

Správcovia[upraviť zdroj]

  1. OJJ

Pomôž[upraviť zdroj]

Osobnosti[upraviť zdroj]

Louis-Charles Mahé de La Bourdonnais · Walter Browne · Nona Gaprindašviliová · Rustam Kasimdžanov · Ruy López de Segura · Šachrijar Mamedjarov · Věra Menčíková · Luděk Pachman · Alexandr Dmitrijevič Petrov · François-André Danican Philidor · Ruslan Ponomarjov · Samuel Reshevsky · Nigel Short · Howard Staunton · Jan Timman · Wesley So · Deysi Coriová

Otvorenia[upraviť zdroj]

Operná partia · Traja jazdci v obrane · Hra štyroch jazdcov v obrane · Škótsky gambit · Owenova obrana · Moderná obrana · Nimcovičova obrana · Bogoľubovova indická obrana · Grünfeldova indická obrana · Keresova obrana · Královská indická obrana · Nimcovičova indická obrana · Trompowského útok · Richter-Veresov útok · Hra dvoch jazdcov v obrane · Mengariniho hra · Napoleonovo otvorenie · Ponzianiho hra · Portugalská hra · Stredný protigambit · Strelcova hra

Iné[upraviť zdroj]

Chess960 · ChessBase · Jazdcova prechádzka · Šachové hodiny · Al-Ádlí · Problém ôsmich dám · Šachbox · Remizová smrť · Baskický systém